آیا مرورگرها باعث از بین رفتن وب سایت شما می شوند؟

در اصل مرورگرهاي اينترنت به نوعي دستگاه ترجمه محسوب مي شوند؛ در واقع گاهي کدهاي HTML زشت و بد قيافه را به صفحه اي تبديل مي کنند که براي کاربران قابل درک و تعامل باشد. اما چگونه پيغام شما در وب سايت ترجمه و تفسير مي شود؟

کدهاي HTML مشابه مي تواند به صورت هاي گوناگوني ترجمه شود که بستگي به نوع سيستم عامل کاربران و مرورگرها و... دارد.

Wal-Martجديداً مرتکب اشتباهي شده است که به دليل وجود ترکيبي از متن و لينک هاي بد شکل و بد فرم، کاربران فايرفاکس را مسدود کرده است. براي اطمينان حاصل فرماييد که شما هم همين اشتباه را مرتکب نخواهيد شد. در اينجا چند نکته براي راهنمايي شما و قرار گرفتن در مسير صحيح طراحي سايت ارائه شده است.

- مرورگرهاي متفاوت

شايد نوع مرورگرهايي که کدهايي HTML را ترجمه و تبديل مي کنند عمده ترين تاثير را در طراحي وب سايت شما خواهند گذاشت. با توجه به نوع سيستم عاملي که شما از آن استفاده مي کنيد، ميزبان براي مرورگرها وجود دارد.

در ژانويه سال 2007 سيستم آمارگيري W3Schools نشان داد که محبوب ترين مرورگرها، اينترنت اکسپلورر و فايرفاکس به ترتيب 6/58 و 31 درصد از بازار را تصرف کرده اند.

مرورگرهاي ديگر که داراي قابليت هاي برجسته اي دارند شامل Mozilla،Safari و Opera مي باشند. در حالي که کنسرسيوم شبکه جهاني وب استانداردها و معيارهاي رسمي Html را منتشر کرده است اما فضاي قابل توجهي براي تفسير اين قوانين وجود دارد.

علاوه براين برخي از مرورگرها ممکن است استانداردهاي "Cutting edge" HTML را پشتيباني نمايند در حالي که مرورگرهاي ديگر ممکن است اين مزيت را نداشته باشند.

اين تفاوت ها مي تواند تاثير چشم گيري در چگونگي نمايش يک صفحهء وب سايت داشته باشد؛ براي مثال مي توانيد به صفحهء داونلود ويدئوهاي Wal-mart در فايرفاکس را بررسي کنيد. بهترين روش براي به حداقل رساندن اين مشکلات توجه به ميزان سازگاري مرورگر در هنگام ساخت وب سايت تان مي باشد.

از استفاده از پسوندهاي HTMLاجتناب نماييد و مراقب تگ هاي Cutting-edge HTML که ممکن است هنوز توسط همه مرورگرها پشتيباني نشود نيز باشيد.


- سيستم هاي عامل مختلف

اکثر افراد فقط يک سيستم عامل بر روي کامپيوتر خود اجرا مي کنند که اغلب تنها فرمتي است که افراد با آن آشنايي دارند. اين امر مي تواند اثبات يک اشتباه مهلک در طراحي وب سايت باشد، همانطور که مرورگرهاي مشابه بر روي سيستم هاي عامل مختلف يک صفحه از وب سايت را به گونه هاي متفاوتي نشان خواهد داد. برخي از اين تفاوت هاي عمده عبارتند از :

نوع فونت
در هنگام تنظيم ظاهر فونت هنگام طراحي سايت، آگاه باشيد که در سيستم هاي عامل مختلف ممکن است هميشه فونت مورد نظر و در دسترس نباشد. پس ايدهء خوبي است که براي اطمينان از نوع نمايش صفحات وب سايت خود چندين فونت مختلف ارائه نماييد تا آنچه در نظر داريد به نمايش درآيد.

سايز فونت
سيستم هاي عامل مکينتاش به طور معمول فونت ها را در اندازه پيکسل هاي کوچکتر در کامپيوتر ارائه مي کنند. يک از راه ها براي اجتناب از اين مشکل، استفاده از Cascading style sheets يا شيوه نامه هاي آبشاري به جاي استفاده از تگ فونت مي باشد که استفاده از خلاصه اي از آن اندازهء فونت را تعريف مي نمايد.

اينترنت اکسپلورر
نسخهء اينترنت اکسپلورر در سيستم Mac براي توسعه دهندگان ارائه شده، بنابراين تا حد زيادي از نسخه هاي مختلف در PC هاي مختلف وجود دارد. پس بسيار مهم است که هنگام ساخت سايت آن را در IE با هر دو نوع سيستم عامل بررسي نماييد.

- سايز هاي مختلف Screen

يکي ديگر از عمده عوامل موثر در ظاهر وب سايت شما، وضوح صفحه نمايش Screen resolution بازديدکننده مي باشد. با توجه به آمار W3Schools شايع ترين اندازه صفحه نمايش 768×1024 که ميزان استفاده از اين سايز 58? مي باشد و البته اين تعداد داراي نوسان نيز مي باشد.

بدون استفاده از جدول تعريف شده، بخشي از وب سايت شما ممکن است کشيده تر (deform) شده و يا براي تصاوير موجود در وب سايت تان مشکل ايجاد نموده و به قالب بندي آن آسيب بزند. بهتر است طراحي وب سايت خود را به گونه اي انجام دهيد که 800 پيکسل و يا کمتر داشته باشد و سعي کنيد تمامي مطالب و محتواي سايت خود را مانند يک جدول بزرگ تک ستوني درآورده و با بزرگترين صفحهء نمايش و وضوح بيشتر آن را بررسي نماييد.

در حال حاضر ممکن است بسياري از شما به سيستم هاي عامل متفاوت و يا مرورگرهاي مختلف دسترسي نداشته باشيد،اما خبر خوب براي شما اين است که دسترسي به کمک به صورت آنلاين وجود دارد. يکي از بهترين خدمات آنلاين در وب سايت Browsershots.org وجود دارد که تصاويري از صفحه وب سايت شما در مرورگرهاي مختلف و سيستم هاي عامل متفاوت به شما نشان خواهد داد.