معکوس کردن داده ها در اکسل

فرض کنید یک جدول انگلیسی دارید و می‌خواهید آنرا فارسی کنید. علاوه بر ترجمه فارسی کلمات و فارسی کردن اعداد، ترتیب ستون‌ها را نیز باید معکوس کنید.

روش‌های مختلفی برای انجام اینکار وجود دارد، در ادامه مطلب با ترفندها همراه باشید تا با این روش‌ها آشنا شوید.

1- با استفاده از امکانات مرتب سازی در اکسل:

بطور نمونه اگر داده‌ها فقط یک ستون باشند و مانند شکل زیر هدف معکوس کردن داده‌های این ستون باشد،

برای اینکار کافیست کنار ستون مورد نظر اعدادی را به ترتیب وارد کنیم.

جهت معکوس ترتیب داده‌های ستون‌ A کافیست مطابق آنچه در مطلب "مرتب سازی در اکسل" ارائه شد داده‌های ستون B را از بزرگ به کوچک مرتب کنیم تا همراه با آن داده‌های ستون A نیز معکوس شوند.

تمام اینکارها را برای حالتی که چند ردیف یا چند ستون داشته باشیم نیز می‌توان انجام داد.

 

2- با استفاده از افزونه‌های اکسل

  • افزونه ASAP Utilities: پس از دانلود و نصب این Add-in، تب جدیدی به اکسل اضافه می‌شود با عنوان ASAP Utilities

این افزونه تنها در یک ردیف یا یک ستون می‌تواند ترتیب داده‌ها را معکوس کند. بنابراین برای مجموعه‌ی از داده‌ها متشکل از چند ردیف و چند ستون باید ردیف به ردیف یا ستون به ستون عملیات معکوس کردن را انجام داد. برای اینکار ردیف یا ستون مورد نظر را انتخاب کنید. سپس در قسمت Range پس از کلیک روی گزینه Flip selected cells داده‌ها معکوس می‌شوند.

 

  • افزونه Kutools for Excel:

افزونه Kutools for Excel نیز مشابه افزونه قبلی می‌تواند ترتیب داده‌ها را معکوس کند البته با این تفاوت که برای مجموعه‌ی از داده‌ها متشکل از چند ردیف و چند ستون می‌توان یکباره عملیات معکوس کردن را انجام داد. پس از دانلود و نصب این Add-in، تب جدیدی به اکسل اضافه می‌شود با عنوان Kutools.

برای معکوس کردن ترتیب چند ستون بصورت افقی، ابتدا محدوده مورد نظر را انتخاب کنید. سپس در قسمت Range Converter پس از کلیک روی گزینه Flip Horizontal Range، ترتیب ستون‌ها بصورت ردیفی معکوس می‌شود.

                                                                                                   

                                            

 

برای معکوس کردن ترتیب چند ردیف بصورت عمودی، ابتدا محدوده مورد نظر را انتخاب کنید. سپس در قسمت Range Converter پس از کلیک روی گزینه Flip Vertical Range، ترتیب ردیف‌ها بصورت عمودی معکوس می‌شود.